Hoşgeldiniz  

“Gazze’de abluka kaldırılsın” gösterisi

admin | 28 Aralık 2014 | Dünya

“Gazze’de abluka kaldırılsın” gösterisi

Filistinli grupların çağrısı üzerine Gazze’nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi’nde düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı. Hamas yöneticilerinden İsmail Rıdvan, burada yaptığı konuşmada, “İsrail, Gazzeablukasını sürdürerek insanlığa ve uluslararası hukuka karşı suç işliyor” dedi. 

Uluslararası topluma, işlediği suçlar nedeniyle İsrail’e karşı yaptırım uygulaması çağrısında bulunan Rıdvan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan da savaş suçu işlediği için uluslararası ceza mahkemesinde İsrail’e dava açmasını istedi.

Filistin hükümetini Gazze’nin yeniden imarı, sınır kapılarının açılması ve ablukanın kırılması konularında sorumluluklarını yerine getirmeye davet eden Rıdvan, Mısır’a da Refah Sınır Kapısı’nı sürekli açık tutması ve varılan ateşkese uyması için İsrail’e baskı yapması çağrısında bulundu.

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi Siyasi Büro üyesi Salih Nasır ise konuşmasında Filistindeki bölünmüşlüğe son vermeyi hedefleyen ulusal girişimlerin önünün açılması, işgal ve yerleşim birimleriyle mücadele konusunda safların birleştirilmesi gerektiğini ifade etti. 

 İslami Cihad yöneticilerinden Halid el-Bataş da İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın kaldırılması için Arap ve İslam dünyasından hızlı hareket etmesini istedi.

İsrail’in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’ye, 7 Temmuz’da başlattığı ve 51 gün 

2640 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Visera.Net Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.