Hoşgeldiniz  

Midenin en büyük düşmanları

admin | 05 Nisan 2013 | Sağlık

Midenin en büyük düşmanları

Köksal, şeker hastalarını da uyararak: “Mide, beyinden sonra en çok sinire sahip organdır. Şeker hastalığı, sinir yer. Sinirleri tahrip olan mide her hastalığa gebedir.” dedi.

Pendik Belediyesi doktorları vatandaşın ayağına getirmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda mahalle fark etmeksizin kentin her noktasında sağlık seminerleri düzenleniyor. Bunlardan biri de Velibaba Mahallesi’nde gerçekleştirildi. “Midem ekşiyor, ne yapmalıyım?” konulu seminerde Uzman Dr. Rabia Köksal tarafından mide hastalıkları ile ilgili vatandaşlara bilgi verildi. Soru-cevap şeklinde gerçekleşen seminerde Pendikliler, mideleri ile ilgili sıkıntılarının çözümlerini alanında uzman doktordan öğrenmiş oldu.

Şeker hastalığı mide sinirlerini tahrip ediyor

Pendik Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Uzman Dr. Rabia Köksal, midenin en büyük iki düşmanının aspirin gibi ağrı kesiciler olduğunu söyledi. Zorunlu olmadıkça bu ilaçların alınmaması gerektiğini belirten Köksal, bir diğer önemli noktanın da şeker hastalığı olduğunu ifade etti. Midenin beyinden sonra en çok sinire sahip organ olduğunu vurgulayan Köksal, şeker hastalarını bir an evvel tedavi olmaları konusunda uyardı. Köksal: “Mide, beyinden sonra en çok sinire sahip organdır. Şeker hastalığı, sinir yer. Sinirleri tahrip olan mide, yaşam konforunuzu direk etkiler.” dedi. Toplumda bir diğer yaygın hastalık olan reflünün de ciddiye alınması gerektiğini belirten Uzman Dr. Rabia Köksal, bu hastaların aşırı yağlı yiyecekler yememesi gerektiğini söyledi.

Reflüsü olanlar için kısa kısa tavsiyeler

-Reflünüz varsa çok sıcak ve soğuk yemek kesinlikle yemeyin.-Yağlı gıda mide üst kapağın tam kapanmamasına neden olur.-Kahve, sigara, alkol reflülü mideyi bozacağı gibi sağlıklı mideyi de olumsuz etkiler.- Reflünüz varsa 3 saatten fazla aç kalmayın.-Düzenli yiyin, tam doymadan kalkın.-Stresten uzak durun.

916 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Visera.Net Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.