Hoşgeldiniz  

Anlaşma tamam: MNG Hava Yolları satılıyor

admin | 28 Aralık 2014 | Ekonomi

Anlaşma tamam: MNG Hava Yolları satılıyor

Türkiye gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz yaz ayından bu yana kargo havayolu şirketi kurmak için çalışmalar yapan Batu Holding sonunda MNG Holding ile anlaştı. Batu Holding, MNG Jet’i de hangarı ve teknik ekibiyle birlikte satın almak üzere görüşmelerini tamamladı. Tarafların anlaşmasının ardından konu önümüzdeki hafta Rekabet Kurulu’na gidecek. Gelecek onayın ardından satın alma operasyonunun tamamlanması planlanıyor.

Batu Havayolları’nın özel operasyonunu, MNG Jet şirketi üzerinden ilerleyeceği öğrenildi. Batu Holding satın alma sürecini tamamladıktan sonra iki adet Boeing 747-400 ile kargo operasyonu yapmayı planlıyor. Batu Havayolları’nın kargo operasyon planının yanı sıra, uzun menzilli iş jetleriyle bir ‘hava taksi’ şirketi kurması da gündemde. MNG Havayolları’nı geçtiğimiz nisan ayında Ekol Lojistik almak üzere masaya oturmuş ancak anlaşma sağlanmasına rağmen döviz kurundaki hızlı oynamalar nedeniyle bu satış hayata geçememişti.

Ekol Lojistik, yatırımlarını havadan denizyoluna yönlendirmişti. MNG Holding, 1996 yılında kargo şirketi kurarak havacılığa adım atmıştı. Bir dönem yolcu uçakları da alan şirket, daha sonra tamamen kargoya odaklanmıştı. Bakım merkezi de kuran MNG Grubu, bu şirketini Atatürk Havalimanı’ndaki hangarla beraber geçen yıl Türk Hava Yolları’na satmıştı. Bu operasyonunu arkasından ‘MNG Grubu havacılık sektöründen çekiliyor mu?’ soruları gelse de grup şirketlerinden MAPA İnşaat, Limak-Cengiz-Kolin-Kalyon ortaklığına girerek 3. Havalimanı için rekor teklif vermiş ve ihaleyi kazanmıştı.

2915 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Visera.Net Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.